Mentorska konferenca v Dandee-ju, na Škotskem
Nove tehnologije in odnosi v mentorskem procesu
V Zavodu Podjetni posvečamo združevanju in sodelovanju z drugimi mentorskimi organizacijami izjemno pozornost, saj je to najboljši način, da se razvijamo in napredujemo.
Marca smo se udeležili Mednarodne mentorske konference v mestu Dandee na Škotskem, na kateri so mentorji, strokovnjaki, gospodarstveniki, akademiki in študentje iz desetih drža delili svoje izkušnje in najboljše prakse na področju mentorstva. Osrednje teme letošnjega skupa so bile prilagajanje mentorstva na digitalno dobo ter razvoj kompetenc notranjih in zunanjih mentorjev v podjetniškem okolju.
Nove tehnologije prinašajo drugačen način poslovanja in učenja ter nove možnosti, hkrati pa tudi izzive za mentorski proces. Osebni kontakt je izjemno pomemben predvsem v spremljanju učinkovitosti tako prenosa znanja in veščin kot njihove uporabe v praksi. Zato je nujno potrebno najti pravo ravnovesje med tehnološkim napredkom in osebnim kontaktom. Še eden izmed pomembnejših izzivov mentorstva je dejstvo, da danes v poslovnem okolju, bolj kot kadarkoli prej, imamo nazoren spopad generacijskih vrednot, se pa neredko zgodi, da so mentorji mlajši od mentorirancev.
Mentorstvo je kompleksen odnos, še posebej takrat, ko se izvaja znotraj organizacije. Prenašanje znanja je namen, vendar nikakor ne edino razmerje, ki se odvija med mentorjem in mentorirancem. Enako pomembna je podpora s strani mentorja, katere je cilj opolnomočiti mentoriranca, da uporabi nove veščine in znanj, kot tudi pripravljenost slednjega, da to podporo sprejme v pozitivni luči. Zato je naloga vseh mentorskih organizacij izobraziti mentorje na področju komunikacijskih in mehkih veščin pri prenašanju praktičnih znanj v podjetju, v cilju izboljšanja njihove strokovnosti in kakovosti mentorskega procesa.
Konferenco organizira Life Learning Academia (LLA). Na treh panelih so med drugim svoje ugotovitve predstavili Maureen Watson, predsednica Škotske mentorske mreže (Scotish Mentoriing Network), Arnaldo Costeira, profesor poslovno upravne šole v Lizboni, Georgina Waite, predsednica Združenja poslovnih mentorjev, Diane Munday, voditeljica mentorskih programov Univerze St. Andrews , in drugi. Vsako leto se strokovno srečanje mentorjev odvije v drugi državi, prvo izmed že tradicionalnih srečanj pa smo meli čast pred leti gostiti v Sloveniji.
Avtorica: Olga Brezovar